„Dzień odblasków” - Wiadomości - KPP w Rypinie

Wiadomości

„Dzień odblasków”

Data publikacji 06.12.2017

Rypińscy policjanci realizują dzisiaj założenia akcji pn. „Dzień odblasków”. W Polsce „Dzień Odblasków” obywa się już po raz drugi. Funkcjonariusze w tym dniu prowadzą działania profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Dzisiaj (06.12) policjanci w całej Polsce realizują działania w ramach akcji pn. „Dzień odblasków”.  Celem tych działań jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Dlatego też dzisiaj rypińscy dzielnicowi odwiedzili dzieci w szkołach i przedszkolach, którym przypomnieli jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, gdyż wpływają na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności po zmroku. Wszystkim uczestnikom spotkań policjanci rozdali odblaski. Ponadto w czasie służby funkcjonariusze ruchu drogowego podczas kontroli drogowych prowadzonych w godzinach popołudniowo-wieczornych rozdają odblaski i zachęcają do ich noszenia.

Odblaski to niewielkie elementy, jednak mające wielką wagę w dbaniu o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. To dzięki nim pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie.

Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.

Za brak elementu odblaskowego poza terenem zabudowanym po zmroku grozi mandat karny – do 100 złotych.                                             

Autor: asp. Dorota Rupińska
Publikacja: asp. Dorota Rupińska